This 2.2 DTI AT (116 hp) engine was fitted in the B Sport crossover 3-doors, which was produced by Opel from 1998 to 2004. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 4268mm |
| Width | 1787mm |
| Height | 1692mm |
| Wheelbase | 2462mm |
| Front track | 1515mm |
| Rear track | 1520mm |
| Ground clearance | 208mm |
| Max. boot capacity | 1137litre |
| Min. boot capacity | 321litre |
| Gross weight | 2300kg |
| Kerb weight | 1710kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2171cm3 |
| Engine power | 116bhp |
| RPM at max power | to 3 800RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 98mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 260Nm |
| RPM at max torque | 1900RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Acceleration (0–100 km/h) | 15second |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.8litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Top speed | 155km/h |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
| City fuel consumption per 100 km | 12.2litre |
| Cruising range | from 530 to 830km |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Dampers, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Drive axle, Trailing arms, Helical springs, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 11.2m |
| City | 14 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9 litres / 100km |
| Average | 10.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.