This 3.2 MT (205 hp) engine was fitted in the B Sport crossover 3-doors, which was produced by Opel from 1998 to 2004. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 17.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 10.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 13litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Cruising range | from 420 to 740km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 184km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.3second |
| Displacement | 3165cm3 |
|---|---|
| Engine power | 205bhp |
| RPM at max power | to 5 400RPM |
| Maximum torque | 290Nm |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 93.4mm |
| Stroke | 77mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Turning circle | 11.2m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4268mm |
| Width | 1787mm |
| Height | 1692mm |
| Wheelbase | 2462mm |
| Front track | 1515mm |
| Rear track | 1520mm |
| Ground clearance | 208mm |
| Kerb weight | 1701kg |
| Gross weight | 2300kg |
| Min. boot capacity | 321litre |
| Max. boot capacity | 1137litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Dampers, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Drive axle, Trailing arms, Helical springs, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 21.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12.2 litres / 100km |
| Average | 15.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.