This 1.6 Turbo AT (170 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Country Tourer wagon 5-doors, which was produced by Opel from 2013 to 2017. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9.1litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 770 to 1 300km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 205km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.4second |
| Displacement | 1598cm3 |
|---|---|
| Engine power | 170bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 260Nm |
| RPM at max torque | 1650up to 3 200 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 79mm |
| Stroke | 81.5mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4920mm |
| Width | 1858mm |
| Height | 1522mm |
| Wheelbase | 2737mm |
| Front track | 1587mm |
| Rear track | 1590mm |
| Ground clearance | 175mm |
| Kerb weight | 1768kg |
| Gross weight | 2255kg |
| Displacement | 487kg |
| Min. boot capacity | 540litre |
| Max. boot capacity | 1530litre |
| Front/rear axle load | 1090/1190kg |
| Permitted road-train weight | 3955kg |
| Loading height | 670mm |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 10.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.5 litres / 100km |
| Average | 8.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.