This 2.0 SIDI Turbo AT 4x4 (249 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Country Tourer wagon 5-doors, which was produced by Opel from 2013 to 2017. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 400Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1998cm3 |
| Engine power | 249bhp |
| RPM at max power | to 4 500RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 86mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2500up to 4 500 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4920mm |
| Width | 1856mm |
| Height | 1526mm |
| Wheelbase | 2737mm |
| Front track | 1587mm |
| Rear track | 1590mm |
| Ground clearance | 175mm |
| Max. boot capacity | 1530litre |
| Min. boot capacity | 540litre |
| Kerb weight | 1843kg |
| Gross weight | 2400kg |
| Displacement | 557kg |
| Front/rear axle load | 1180/1270kg |
| Permitted road-train weight | 4400kg |
| Loading height | 670mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 233km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.8second |
| City fuel consumption per 100 km | 12litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.5litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 580 to 1 090km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.4m |
| Number of gears | 6 |
| City | 14.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.7 litres / 100km |
| Average | 10.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.