This 1.4 MT (90 hp) engine was fitted in the 1 generation Minivan, which was produced by Opel from 2002 to 2006. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Emission standard | EURO IV |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 52litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.3litre |
| City fuel consumption per 100 km | 8.3litre |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.8second |
| Top speed | 168km/h |
| Fuel | 95 RON |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.4litre |
| Cruising range | from 630 to 980km |
| Gross weight | 1785kg |
|---|---|
| Kerb weight | 1230kg |
| Max. boot capacity | 1410litre |
| Ground clearance | 140mm |
| Rear track | 1464mm |
| Min. boot capacity | 350litre |
| Front track | 1449mm |
| Wheelbase | 2630mm |
| Height | 1624mm |
| Length | 4042mm |
| Width | 1694mm |
| Seats | 5 |
| Body type | Minivan |
| Permitted road-train weight | 2985kg |
| Rear brakes | Disc |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear suspension | semi dependent, Spring |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Gearbox | Manual |
| Turning circle | 10.5m |
| Valves per cylinder | 4 |
|---|---|
| Stroke | 80.6mm |
| Bore | 73.4mm |
| Number of cylinders | 4 |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Maximum torque | 125Nm |
| RPM at max power | to 5 600RPM |
| Engine power | 90bhp |
| Displacement | 1364cm3 |
| Engine type | Gasoline |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| City | 10 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.4 litres / 100km |
| Average | 7.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.