This 1.6 Easytronic (100 hp) engine was fitted in the 1 generation Minivan, which was produced by Opel from 2002 to 2006. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 150Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1598cm3 |
| Engine power | 100bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 79mm |
| Stroke | 81.5mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3600RPM |
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4042mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1624mm |
| Wheelbase | 2630mm |
| Front track | 1464mm |
| Rear track | 1449mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Max. boot capacity | 1410litre |
| Min. boot capacity | 350litre |
| Kerb weight | 1275kg |
| Gross weight | 1830kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 176km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14.3second |
| City fuel consumption per 100 km | 9.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.2litre |
| Fuel tank capacity | 52litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Cruising range | from 530 to 910km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Beam, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| Turning circle | 10.5m |
| City | 11.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.8 litres / 100km |
| Average | 8.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.