This 1.4 Turbo MT (120 hp) engine was fitted in the 2 generation Minivan, which was produced by Opel from 2010 to 2014. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 175Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1364cm3 |
| Engine power | 120bhp |
| RPM at max power | from 4 800 to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Forced induction | Turbocharger |
| RPM at max torque | 1750up to 4 800 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4288mm |
| Width | 1812mm |
| Height | 1615mm |
| Wheelbase | 2644mm |
| Front track | 1488mm |
| Rear track | 1509mm |
| Max. boot capacity | 1500litre |
| Min. boot capacity | 400litre |
| Kerb weight | 1360kg |
| Gross weight | 1890kg |
| Displacement | 530kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.1litre |
| Fuel tank capacity | 54litre |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 188km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11second |
| Cruising range | from 680 to 1 080km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.5m |
| City | 9.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6 litres / 100km |
| Average | 7.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.