This 1.7 CDTi MT (130 hp) engine was fitted in the 2 generation Minivan, which was produced by Opel from 2010 to 2014. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Length | 4288mm |
|---|---|
| Height | 1615mm |
| Max. boot capacity | 1500litre |
| Kerb weight | 1360kg |
| Rear track | 1509mm |
| Min. boot capacity | 400litre |
| Front track | 1488mm |
| Wheelbase | 2644mm |
| Width | 1812mm |
| Seats | 5 |
| Body type | Minivan |
| Ground clearance | 140mm |
| Gross weight | 1960kg |
| Displacement | 600kg |
| Permitted road-train weight | 2965kg |
| Displacement | 1686cm3 |
|---|---|
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Forced induction | Turbocharger |
| Injection type | Common Rail |
| Maximum torque | 300Nm |
| Engine power | 130bhp |
| Engine type | Diesel |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 79mm |
| Stroke | 86mm |
| Rear suspension | semi dependent, Spring |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
| Top speed | 196km/h |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.3litre |
| Fuel tank capacity | 54litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.5litre |
| City fuel consumption per 100 km | 6.5litre |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.9second |
| Fuel | Diesel |
| Cruising range | from 830 to 1 200km |
| Emission standard | EURO V |
| Turning circle | 11.5m |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Gearbox | Manual |
| Number of gears | 6 |
| City | 7.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.2 litres / 100km |
| Average | 6.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.