This 1.8 MT (88 hp) engine was fitted in the A Estate, which was produced by Opel from 1986 to 1990. In addition to this engine, 17 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.4litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 15.5second |
| Displacement | 1796cm3 |
|---|---|
| Engine power | 88bhp |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Maximum torque | 143Nm |
| RPM at max torque | 3200RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Carburetor |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 84.8mm |
| Stroke | 79.5mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.9m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4730mm |
| Width | 1772mm |
| Height | 1480mm |
| Wheelbase | 2730mm |
| Front track | 1445mm |
| Rear track | 1460mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1210kg |
| Gross weight | 1865kg |
| Min. boot capacity | 540litre |
| Max. boot capacity | 1850litre |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Dampers, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Average | 10.1 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.