This 3.0 AT (177 hp) engine was fitted in the A Estate, which was produced by Opel from 1986 to 1990. In addition to this engine, 17 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 15.5litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.1litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 450 to 860km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 217km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.5second |
| Displacement | 2969cm3 |
|---|---|
| Engine power | 177bhp |
| RPM at max power | from 5 800RPM |
| Maximum torque | 240Nm |
| RPM at max torque | 4200RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 95mm |
| Stroke | 69.8mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.9m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4730mm |
| Width | 1772mm |
| Height | 1480mm |
| Wheelbase | 2730mm |
| Front track | 1445mm |
| Rear track | 1460mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1425kg |
| Gross weight | 2065kg |
| Min. boot capacity | 540litre |
| Max. boot capacity | 1850litre |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 18.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.7 litres / 100km |
| Average | 12.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.