This 2.2 DTI MT (125 hp) engine was fitted in the B [Restyling] Estate, which was produced by Opel from 1999 to 2002. In addition to this engine, 16 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9.1litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.6litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 660 to 1 150km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO III |
| Top speed | 200km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11second |
| Displacement | 2172cm3 |
|---|---|
| Engine power | 125bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 270Nm |
| RPM at max torque | 1500up to 2 750 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 98mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.65m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4490mm |
| Width | 1845mm |
| Height | 1490mm |
| Wheelbase | 2637mm |
| Front track | 1484mm |
| Rear track | 1470mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1525kg |
| Gross weight | 2040kg |
| Min. boot capacity | 460litre |
| Max. boot capacity | 1490litre |
| Permitted road-train weight | 3440kg |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, On triangular wishbones |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 10.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6 litres / 100km |
| Average | 7.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.