This 2.6 AT (170 hp) engine was fitted in the B [Restyling] Estate, which was produced by Opel from 1999 to 2002. In addition to this engine, 16 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1845mm |
| Length | 4490mm |
| Height | 1490mm |
| Wheelbase | 2637mm |
| Front track | 1484mm |
| Min. boot capacity | 460litre |
| Ground clearance | 140mm |
| Max. boot capacity | 1490litre |
| Rear track | 1470mm |
| Kerb weight | 1525kg |
| Gross weight | 2040kg |
| Permitted road-train weight | 3540kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2597cm3 |
| Engine power | 170bhp |
| RPM at max power | to 5 800RPM |
| Maximum torque | 250Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3600RPM |
| Bore | 83.2mm |
| Stroke | 79.6mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 218km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 15litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.5litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 400 to 760km |
| Emission standard | EURO III |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, On triangular wishbones |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 10.65m |
| City | 18 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.5 litres / 100km |
| Average | 12.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.