This 1.6 AT (101 hp) engine was fitted in the B Estate, which was produced by Opel from 1995 to 1999. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 150Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1598cm3 |
| Engine power | 101bhp |
| RPM at max power | to 6 200RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 79mm |
| Stroke | 81.5mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3600RPM |
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4490mm |
| Width | 1707mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2637mm |
| Front track | 1484mm |
| Rear track | 1470mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Max. boot capacity | 1490litre |
| Min. boot capacity | 460litre |
| Gross weight | 1865kg |
| Kerb weight | 1350kg |
| Permitted road-train weight | 2965kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 15.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 13.3litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.2litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
| Cruising range | from 450 to 830km |
| Emission standard | EURO II |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, On triangular wishbones |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 10.65m |
| City | 16 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.6 litres / 100km |
| Average | 11.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.