This 2.0 DI MT (82 hp) engine was fitted in the B Estate, which was produced by Opel from 1995 to 1999. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 185Nm |
|---|---|
| Engine type | Diesel |
| Displacement | 1995cm3 |
| Engine power | 82bhp |
| RPM at max power | to 4 300RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 90mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1800up to 2 500 RPM |
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4490mm |
| Width | 1707mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2640mm |
| Front track | 1484mm |
| Rear track | 1470mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Max. boot capacity | 1490litre |
| Min. boot capacity | 460litre |
| Kerb weight | 1435kg |
| Gross weight | 1950kg |
| Permitted road-train weight | 2950kg |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 17second |
| City fuel consumption per 100 km | 7.9litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.1litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.1litre |
| Cruising range | from 760 to 1 180km |
| Emission standard | EURO II |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, On triangular wishbones |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.6m |
| City | 9.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.9 litres / 100km |
| Average | 7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.