This 1.9 CDTi AT (150 hp) engine was fitted in the C [Restyling] Estate (5-door), which was produced by Opel from 2005 to 2009. In addition to this engine, 17 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1798mm |
| Length | 4839mm |
| Height | 1500mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Front track | 1536mm |
| Min. boot capacity | 530litre |
| Rear track | 1525mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Max. boot capacity | 1850litre |
| Kerb weight | 1613kg |
| Gross weight | 2180kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1910cm3 |
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 315Nm |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 82mm |
| Stroke | 90.4mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 60litre |
| City fuel consumption per 100 km | 9.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Cruising range | from 620 to 1 090km |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 208km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.5second |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 6 |
| Turning circle | 11.95m |
| City | 11 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.3 litres / 100km |
| Average | 8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.