This 2.8 Turbo MT (230 hp) engine was fitted in the C [Restyling] Estate (5-door), which was produced by Opel from 2005 to 2009. In addition to this engine, 17 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1798mm |
| Length | 4839mm |
| Height | 1500mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Front track | 1536mm |
| Min. boot capacity | 530litre |
| Rear track | 1525mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Max. boot capacity | 1850litre |
| Kerb weight | 1613kg |
| Gross weight | 2190kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2792cm3 |
| Engine power | 230bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Maximum torque | 330Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 89mm |
| Stroke | 74.8mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1800RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 245km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 15.5litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.4litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 390 to 810km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.95m |
| City | 18.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.9 litres / 100km |
| Average | 12.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.