This 1.8 MT (115 hp) engine was fitted in the C Tourer minivan, which was produced by Opel from 2012 to 2017. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4658mm |
| Width | 1884mm |
| Height | 1685mm |
| Wheelbase | 2760mm |
| Front track | 1584mm |
| Rear track | 1588mm |
| Max. boot capacity | 1860litre |
| Min. boot capacity | 710litre |
| Kerb weight | 1589kg |
| Gross weight | 2150kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1796cm3 |
| Engine power | 115bhp |
| RPM at max power | to 5 600RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 80.5mm |
| Stroke | 88.2mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 175Nm |
| RPM at max torque | 3800RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 185km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.9second |
| City fuel consumption per 100 km | 9.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.2litre |
| Fuel tank capacity | 58litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 600 to 1 000km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.9m |
| City | 11.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7 litres / 100km |
| Average | 8.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.