This 2.0 CDTI AT (165 hp) engine was fitted in the C Tourer minivan, which was produced by Opel from 2012 to 2017. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4658mm |
| Width | 1884mm |
| Height | 1685mm |
| Wheelbase | 2760mm |
| Front track | 1584mm |
| Rear track | 1588mm |
| Max. boot capacity | 1860litre |
| Min. boot capacity | 710litre |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1956cm3 |
| Engine power | 165bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 350Nm |
| RPM at max torque | 1750up to 2 500 RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 197km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.9second |
| City fuel consumption per 100 km | 6.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.2litre |
| Fuel tank capacity | 58litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 940 to 1 260km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.9m |
| Number of gears | 6 |
| City | 7.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.3 litres / 100km |
| Average | 6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.