This 1.6 CNG Turbo MT (150 hp) engine was fitted in the Family [Restyling] Minivan, which was produced by Opel from 2008 to 2015. In addition to this engine, 12 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.8litre |
| Fuel tank capacity | 58litre |
| Cruising range | from 540 to 970km |
| Fuel | 95 RON, CNG |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 200km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.4second |
| Displacement | 1598cm3 |
|---|---|
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 5 000RPM |
| Maximum torque | 210Nm |
| RPM at max torque | 2300RPM |
| Engine type | Gasoline, CNG |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 79mm |
| Stroke | 81.5mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.5m |
| Seats | 7 |
|---|---|
| Length | 4467mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1635mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Front track | 1488mm |
| Rear track | 1510mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1635kg |
| Gross weight | 2305kg |
| Min. boot capacity | 140litre |
| Max. boot capacity | 1820litre |
| Body type | Minivan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Wishbone, Dampers, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms, Dampers, Helical springs, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 13 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.2 litres / 100km |
| Average | 9.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.