This 1.6 MT (115 hp) engine was fitted in the Family [Restyling] Minivan, which was produced by Opel from 2008 to 2015. In addition to this engine, 12 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Width | 1801mm |
| Length | 4467mm |
| Height | 1635mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Front track | 1488mm |
| Min. boot capacity | 140litre |
| Rear track | 1510mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Max. boot capacity | 1820litre |
| Kerb weight | 1505kg |
| Gross weight | 2075kg |
| Displacement | 570kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1598cm3 |
| Engine power | 115bhp |
| RPM at max power | from 6 000RPM |
| Maximum torque | 155Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 79mm |
| Stroke | 81.5mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 185km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.4second |
| City fuel consumption per 100 km | 9.3litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.1litre |
| Fuel tank capacity | 58litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Cruising range | from 620 to 1 000km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.5m |
| City | 11.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7 litres / 100km |
| Average | 8.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.