This 1.2 VTi ETG (82 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Peugeot from 2013 to 2017. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 5.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4.9litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 860 to 1 160km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 15.4second |
| Displacement | 1199cm3 |
|---|---|
| Engine power | 82bhp |
| RPM at max power | to 5 750RPM |
| Maximum torque | 118Nm |
| RPM at max torque | 2750RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 3 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 75mm |
| Stroke | 90.5mm |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.2m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4159mm |
| Width | 1739mm |
| Height | 1556mm |
| Wheelbase | 2538mm |
| Front track | 1477mm |
| Rear track | 1488mm |
| Ground clearance | 165mm |
| Kerb weight | 1055kg |
| Gross weight | 1573kg |
| Displacement | 518kg |
| Min. boot capacity | 360litre |
| Max. boot capacity | 1172litre |
| Permitted road-train weight | 2348kg |
| Loading height | 600mm |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Dampers, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam, Dampers, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.2 litres / 100km |
| Average | 5.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.