This 1.6 e-HDi FAP MT (115 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Peugeot from 2013 to 2017. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 4.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 3.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 1 060 to 1 390km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 188km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.4second |
| Displacement | 1560cm3 |
|---|---|
| Engine power | 115bhp |
| RPM at max power | to 3 600RPM |
| Maximum torque | 270Nm |
| RPM at max torque | 1750RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.2m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4159mm |
| Width | 1739mm |
| Height | 1556mm |
| Wheelbase | 2537mm |
| Front track | 1477mm |
| Rear track | 1488mm |
| Ground clearance | 165mm |
| Kerb weight | 1180kg |
| Gross weight | 1708kg |
| Displacement | 528kg |
| Min. boot capacity | 350litre |
| Max. boot capacity | 1172litre |
| Permitted road-train weight | 2688kg |
| Loading height | 600mm |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Dampers, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam, Dampers, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 5.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4.1 litres / 100km |
| Average | 4.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.