This 1.1 MT (54 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Hatchback, which was produced by Peugeot from 1984 to 1998. In addition to this engine, 12 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3705mm |
| Width | 1560mm |
| Height | 1375mm |
| Wheelbase | 2420mm |
| Front track | 1350mm |
| Rear track | 1300mm |
| Ground clearance | 120mm |
| Max. boot capacity | 585litre |
| Min. boot capacity | 290litre |
| Kerb weight | 765kg |
| Gross weight | 1195kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1124cm3 |
| Engine power | 54bhp |
| RPM at max power | from 5 800RPM |
| Injection type | Carburetor |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 72mm |
| Stroke | 69mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 88Nm |
| RPM at max torque | 3200RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 157km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14.6second |
| City fuel consumption per 100 km | 6.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.9litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 750 to 1 110km |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.4 litres / 100km |
| Average | 7.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.