This 1.6 MT GTI (113 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Hatchback, which was produced by Peugeot from 1984 to 1998. In addition to this engine, 12 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3705mm |
| Width | 1570mm |
| Height | 1355mm |
| Wheelbase | 2420mm |
| Front track | 1390mm |
| Rear track | 1330mm |
| Ground clearance | 120mm |
| Max. boot capacity | 565litre |
| Min. boot capacity | 215litre |
| Kerb weight | 850kg |
| Gross weight | 1275kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1580cm3 |
| Engine power | 113bhp |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| RPM at max power | from 6 250RPM |
| Maximum torque | 131Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Injection type | Injectors |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 83mm |
| Stroke | 73mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Front brakes | Disc |
|---|---|
| Front suspension | Helical springs |
| Rear suspension | Torsion beam |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel tank capacity | 50litre |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 9.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.5litre |
| Cruising range | from 540 to 850km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 196km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.1second |
| City | 11 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.1 litres / 100km |
| Average | 9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.