This 1.9 MT (102 hp) engine was fitted in the 1 generation Cabriolet, which was produced by Peugeot from 1983 to 1998. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Cabriolet |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 3705mm |
| Width | 1572mm |
| Height | 1381mm |
| Wheelbase | 2420mm |
| Front track | 1392mm |
| Rear track | 1314mm |
| Kerb weight | 935kg |
| Gross weight | 1265kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1905cm3 |
| Engine power | 102bhp |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| RPM at max power | from 6 000RPM |
| Maximum torque | 142Nm |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Valves per cylinder | 2 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Front brakes | Disc |
|---|---|
| Front suspension | Strut |
| Rear suspension | Trailing arms |
| Rear brakes | Drum |
| Fuel tank capacity | 50litre |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.7litre |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 185km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.6second |
| Average | 10.4 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.