This 1.4 MT (75 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback (3-door), which was produced by Peugeot from 1983 to 1998. In addition to this engine, 13 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1560mm |
| Length | 3705mm |
| Height | 1375mm |
| Wheelbase | 2420mm |
| Front track | 1350mm |
| Min. boot capacity | 216litre |
| Rear track | 1300mm |
| Ground clearance | 120mm |
| Max. boot capacity | 216litre |
| Kerb weight | 820kg |
| Gross weight | 1275kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1360cm3 |
| Engine power | 75bhp |
| RPM at max power | to 5 800RPM |
| Maximum torque | 111Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 3400RPM |
| Bore | 75mm |
| Stroke | 77mm |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10second |
| City fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 630 to 1 000km |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| City | 9.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.