This 1.8 TD MT (60 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback (3-door), which was produced by Peugeot from 1983 to 1998. In addition to this engine, 13 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3705mm |
| Width | 1560mm |
| Height | 1375mm |
| Wheelbase | 2420mm |
| Front track | 1350mm |
| Rear track | 1300mm |
| Max. boot capacity | 585litre |
| Min. boot capacity | 290litre |
| Kerb weight | 880kg |
| Gross weight | 1300kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1769cm3 |
| Engine power | 60bhp |
| Injection type | Injectors |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| RPM at max power | to 4 600RPM |
| Maximum torque | 110Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Valves per cylinder | 2 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Front brakes | Disc |
|---|---|
| Front suspension | Helical springs |
| Rear suspension | Torsion beam |
| Rear brakes | Drum |
| Fuel tank capacity | 50litre |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 5litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 3litre |
| Cruising range | from 1 000 to 1 670km |
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 156km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 15second |
| City | 5.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 3.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.