This 1.6 HDi MT (109 hp) engine was fitted in the 1 generation Cabriolet, which was produced by Peugeot from 1998 to 2003. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Cabriolet |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 3835mm |
| Width | 1673mm |
| Height | 1374mm |
| Wheelbase | 2442mm |
| Front track | 1437mm |
| Rear track | 1428mm |
| Ground clearance | 110mm |
| Min. boot capacity | 175litre |
| Kerb weight | 1185kg |
| Gross weight | 1590kg |
| Displacement | 405kg |
| Max. boot capacity | 410litre |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1560cm3 |
| Engine power | 109bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 75mm |
| Stroke | 88.3mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 240Nm |
| RPM at max torque | 1750RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 190km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 6.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.2litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4.9litre |
| Cruising range | from 820 to 1 190km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Torsion beam, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.5m |
| City | 7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4.8 litres / 100km |
| Average | 5.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.