This 1.4 MT (75 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback (5-door), which was produced by Peugeot from 1998 to 2003. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 8.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.3litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 600 to 1 000km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.2second |
| Displacement | 1360cm3 |
|---|---|
| Engine power | 75bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Maximum torque | 120Nm |
| RPM at max torque | 2800RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 75mm |
| Stroke | 77mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 9.9m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 3822mm |
| Width | 1652mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2442mm |
| Front track | 1437mm |
| Rear track | 1428mm |
| Ground clearance | 110mm |
| Kerb weight | 925kg |
| Gross weight | 1450kg |
| Displacement | 525kg |
| Min. boot capacity | 245litre |
| Max. boot capacity | 1130litre |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Torsion |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 10.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6 litres / 100km |
| Average | 7.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.