This 1.6 MT (90 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback (5-door), which was produced by Peugeot from 1998 to 2003. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 530 to 890km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 185km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.5second |
| Displacement | 1587cm3 |
|---|---|
| Engine power | 90bhp |
| RPM at max power | to 5 600RPM |
| Maximum torque | 135Nm |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 78.5mm |
| Stroke | 82mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 9.9m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 3822mm |
| Width | 1652mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2442mm |
| Front track | 1425mm |
| Rear track | 1416mm |
| Ground clearance | 110mm |
| Kerb weight | 1000kg |
| Gross weight | 1525kg |
| Displacement | 525kg |
| Min. boot capacity | 245litre |
| Max. boot capacity | 1130litre |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Torsion |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 11.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.7 litres / 100km |
| Average | 8.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.