This 1.9 TD MT (90 hp) engine was fitted in the 221 Minivan, which was produced by Peugeot from 1994 to 1999. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.7litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 160km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 15.5second |
| Displacement | 1905cm3 |
|---|---|
| Engine power | 90bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 196Nm |
| RPM at max torque | 2250RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 83mm |
| Stroke | 88mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4455mm |
| Width | 1835mm |
| Height | 1710mm |
| Wheelbase | 2825mm |
| Front track | 1535mm |
| Rear track | 1540mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1640kg |
| Gross weight | 2360kg |
| Min. boot capacity | 340litre |
| Max. boot capacity | 3300litre |
| Body type | Minivan |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 8.9 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.