This 2.0 MT (121 hp) engine was fitted in the 221 Minivan, which was produced by Peugeot from 1994 to 1999. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.6litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Cruising range | from 580 to 930km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 177km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14.6second |
| Displacement | 1998cm3 |
|---|---|
| Engine power | 121bhp |
| RPM at max power | to 5 750RPM |
| Maximum torque | 170Nm |
| RPM at max torque | 2650RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 86mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4455mm |
| Width | 1835mm |
| Height | 1710mm |
| Wheelbase | 2825mm |
| Front track | 1535mm |
| Rear track | 1540mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1585kg |
| Gross weight | 2300kg |
| Min. boot capacity | 340litre |
| Max. boot capacity | 3300litre |
| Body type | Minivan |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 16.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.