This 2.0 HDi MT L1H1 (120 hp) engine was fitted in the 2 generation [Restyling] VU van, which was produced by Peugeot from 2012 to 2017. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Van |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Width | 1895mm |
| Length | 4805mm |
| Height | 1942mm |
| Wheelbase | 3000mm |
| Kerb weight | 1698kg |
| Gross weight | 2698kg |
| Displacement | 988kg |
| Cargo area (L × W × H) | 2254x1600x1449mm |
| Cargo compartment volume | 5m3 |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1997cm3 |
| Engine power | 120bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 300Nm |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 160km/h |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Emission standard | EURO IV |
| City fuel consumption per 100 km | 9.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.2litre |
| Cruising range | from 880 to 1 270km |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.8second |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 12.18m |
| City | 10.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.2 litres / 100km |
| Average | 8.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.