This 2.0 HDi MT L2H2 (120 hp) engine was fitted in the 2 generation [Restyling] VU van, which was produced by Peugeot from 2012 to 2017. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Van |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Width | 1895mm |
| Length | 5135mm |
| Height | 2276mm |
| Wheelbase | 3122mm |
| Kerb weight | 1763kg |
| Gross weight | 2963kg |
| Displacement | 1188kg |
| Cargo area (L × W × H) | 2584x1600x1750mm |
| Cargo compartment volume | 7m3 |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1997cm3 |
| Engine power | 120bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 300Nm |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 158km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.3second |
| City fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.6litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Cruising range | from 850 to 1 210km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 10.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.6 litres / 100km |
| Average | 8.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.