This 1.9 D MT (70 hp) engine was fitted in the 1 generation Minivan, which was produced by Peugeot from 1996 to 2002. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1720mm |
| Length | 4140mm |
| Height | 1870mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Front track | 1420mm |
| Min. boot capacity | 664litre |
| Max. boot capacity | 2780litre |
| Rear track | 1440mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1266kg |
| Gross weight | 1840kg |
| Displacement | 574kg |
| Permitted road-train weight | 1940kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1868cm3 |
| Engine power | 70bhp |
| RPM at max power | to 4 600RPM |
| Maximum torque | 125Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 75mm |
| Stroke | 77mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 2500RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 142km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 19.9second |
| City fuel consumption per 100 km | 8.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.6litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 700 to 1 110km |
| Emission standard | EURO II |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.55m |
| Front brakes | Disc |
|---|---|
| Rear brakes | Drum |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
| Rear suspension | semi dependent, Torsion beam |
| City | 9.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.2 litres / 100km |
| Average | 7.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.