This 1.6 MT (109 hp) engine was fitted in the 1 generation Minivan, which was produced by Peugeot from 1996 to 2002. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1720mm |
| Length | 4140mm |
| Height | 1870mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Front track | 1420mm |
| Min. boot capacity | 664litre |
| Max. boot capacity | 2780litre |
| Rear track | 1440mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1260kg |
| Gross weight | 1780kg |
| Displacement | 520kg |
| Permitted road-train weight | 2880kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1587cm3 |
| Engine power | 109bhp |
| RPM at max power | to 5 800RPM |
| Maximum torque | 147Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 78.5mm |
| Stroke | 82mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 172km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.7second |
| City fuel consumption per 100 km | 9.5litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.4litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 580 to 890km |
| Emission standard | EURO III |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Torsion beam |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.55m |
| City | 11.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.4 litres / 100km |
| Average | 8.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.