This 1.6 e-HDi ETG (90 hp) engine was fitted in the 2 generation [Restyling] Tepee minivan, which was produced by Peugeot from 2012 to 2017. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1810mm |
| Length | 4380mm |
| Height | 1801mm |
| Wheelbase | 2728mm |
| Min. boot capacity | 675litre |
| Ground clearance | 141mm |
| Max. boot capacity | 3000litre |
| Kerb weight | 1505kg |
| Gross weight | 2070kg |
| Displacement | 565kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1560cm3 |
| Engine power | 90bhp |
| RPM at max power | to 3 600RPM |
| Maximum torque | 230Nm |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 1750RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 165km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 15.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 5litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4.6litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 1 200 to 1 360km |
| Emission standard | EURO V |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Torsion |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 6 |
| Turning circle | 11m |
| City | 5.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.1 litres / 100km |
| Average | 5.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.