This 1.4 MT (75 hp) engine was fitted in the Origin [Restyling] VP minivan, which was produced by Peugeot from 2002 to 2012. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.4litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 570 to 890km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 151km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 17.5second |
| Displacement | 1360cm3 |
|---|---|
| Engine power | 75bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Maximum torque | 120Nm |
| RPM at max torque | 3400RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 75mm |
| Stroke | 77mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.3m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4137mm |
| Width | 1724mm |
| Height | 1796mm |
| Wheelbase | 2693mm |
| Front track | 1420mm |
| Rear track | 1440mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1263kg |
| Gross weight | 1843kg |
| Displacement | 580kg |
| Min. boot capacity | 624litre |
| Max. boot capacity | 2800litre |
| Permitted road-train weight | 2750kg |
| Body type | Minivan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 11.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.4 litres / 100km |
| Average | 8.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.