This 1.6 HDi MT (75 hp) engine was fitted in the Origin [Restyling] VP minivan, which was produced by Peugeot from 2002 to 2012. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 6.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.4litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 900 to 1 280km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO III |
| Top speed | 150km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 15.5second |
| Displacement | 1560cm3 |
|---|---|
| Engine power | 75bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 205Nm |
| RPM at max torque | 1900RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 82.2mm |
| Stroke | 88mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.3m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4137mm |
| Width | 1724mm |
| Height | 1796mm |
| Wheelbase | 2693mm |
| Front track | 1420mm |
| Rear track | 1440mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1405kg |
| Gross weight | 1880kg |
| Displacement | 475kg |
| Min. boot capacity | 624litre |
| Max. boot capacity | 2800litre |
| Permitted road-train weight | 3000kg |
| Body type | Minivan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 7.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.4 litres / 100km |
| Average | 6.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.