This 2.0 MT (147 hp) engine was fitted in the 1 generation Coupe, which was produced by Plymouth from 1994 to 2001. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4364mm |
| Width | 1715mm |
| Height | 1345mm |
| Wheelbase | 2642mm |
| Front track | 1458mm |
| Rear track | 1458mm |
| Min. boot capacity | 216litre |
| Kerb weight | 1082kg |
| Max. boot capacity | 216litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1996cm3 |
| Engine power | 147bhp |
| RPM at max power | to 6 600RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 87.5mm |
| Stroke | 83mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 174Nm |
| RPM at max torque | 5500RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.2litre |
| Fuel tank capacity | 47litre |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Average | 8.6 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.