This 3.8i AT LE (165 hp) engine was fitted in the 2 generation Grand minivan 4-doors, which was produced by Plymouth from 1990 to 1995. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13.9litre |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 12.4litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Cruising range | from 540km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 190km/h |
| Displacement | 3778cm3 |
|---|---|
| Engine power | 165bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 308Nm |
| RPM at max torque | 3100RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 96mm |
| Stroke | 87mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 7 |
|---|---|
| Length | 4896mm |
| Width | 1830mm |
| Height | 1646mm |
| Wheelbase | 3030mm |
| Front track | 1522mm |
| Rear track | 1578mm |
| Kerb weight | 1718kg |
| Min. boot capacity | 1020litre |
| Max. boot capacity | 1020litre |
| Body type | Minivan |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 16.7 litres / 100km |
|---|---|
| Average | 14.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.