This 2.5 AT (106 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Pontiac from 1982 to 1984. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 14litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Fuel tank capacity | 59litre |
| Cruising range | from 420 to 660km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 165km/h |
| Displacement | 2471cm3 |
|---|---|
| Engine power | 106bhp |
| RPM at max power | from 4 800RPM |
| Maximum torque | 183Nm |
| RPM at max torque | 3200RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 101mm |
| Stroke | 76mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 3 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4795mm |
| Width | 1830mm |
| Height | 1365mm |
| Wheelbase | 2665mm |
| Front track | 1490mm |
| Rear track | 1445mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1275kg |
| Min. boot capacity | 450litre |
| Max. boot capacity | 450litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 16.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.