This 3.4 AT FWD (188 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] SUV, which was produced by Pontiac from 2002 to 2005. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4585mm |
| Width | 1872mm |
| Height | 1702mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Front track | 1593mm |
| Rear track | 1621mm |
| Ground clearance | 180mm |
| Max. boot capacity | 2648litre |
| Min. boot capacity | 1286litre |
| Kerb weight | 1714kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3350cm3 |
| Engine power | 188bhp |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 92mm |
| Stroke | 84mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 284Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Fuel | 80 RON |
|---|---|
| Top speed | 180km/h |
| City fuel consumption per 100 km | 12.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.7litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 560 to 780km |
| Front suspension | Independent, Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| City | 14.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.8 litres / 100km |
| Average | 12.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.