This 3.4 AT AWD (188 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Pontiac from 2001 to 2005. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11litre |
| Fuel tank capacity | 68litre |
| Cruising range | from 520 to 760km |
| Fuel | 80 RON |
| Top speed | 180km/h |
| Displacement | 3350cm3 |
|---|---|
| Engine power | 188bhp |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Maximum torque | 284Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 92mm |
| Stroke | 84mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4585mm |
| Width | 1872mm |
| Height | 1702mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Front track | 1593mm |
| Rear track | 1621mm |
| Ground clearance | 180mm |
| Kerb weight | 1835kg |
| Min. boot capacity | 1280litre |
| Max. boot capacity | 2670litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Double wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 15.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.8 litres / 100km |
| Average | 13.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.