This 3.8 AT SSEi (228 hp) engine was fitted in the 8 generation SSEi sedan 4-doors, which was produced by Pontiac from 1991 to 1995. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 373Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 3791cm3 |
| Engine power | 228bhp |
| RPM at max power | to 5 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 96mm |
| Stroke | 86mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Forced induction | Compressor |
| RPM at max torque | 3200RPM |
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 5107mm |
| Width | 1892mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2815mm |
| Front track | 1545mm |
| Rear track | 1547mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1627kg |
| Min. boot capacity | 506litre |
| Max. boot capacity | 506litre |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 68litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.4litre |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Average | 13.7 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.