This 3.8 AT (203 hp) engine was fitted in the 4 generation [Restyling] Cabriolet, which was produced by Pontiac from 1998 to 2002. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 305Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 3791cm3 |
| Engine power | 203bhp |
| RPM at max power | from 5 200RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 96mm |
| Stroke | 86mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Body type | Cabriolet |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 4920mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1340mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Front track | 1540mm |
| Rear track | 1540mm |
| Ground clearance | 110mm |
| Kerb weight | 1585kg |
| Min. boot capacity | 365litre |
| Max. boot capacity | 955litre |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 9.9m |
| Fuel tank capacity | 59litre |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 12litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Cruising range | from 490 to 740km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 200km/h |
| City | 14.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.