This 5.7 AT (309 hp) engine was fitted in the 4 generation [Restyling] Targa, which was produced by Pontiac from 1998 to 2002. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 14litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Fuel tank capacity | 59litre |
| Cruising range | from 420 to 660km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 250km/h |
| Displacement | 5667cm3 |
|---|---|
| Engine power | 309bhp |
| RPM at max power | from 5 200RPM |
| Maximum torque | 454Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 99mm |
| Stroke | 92mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 9.9m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4920mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1320mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Front track | 1540mm |
| Rear track | 1540mm |
| Ground clearance | 110mm |
| Kerb weight | 1565kg |
| Min. boot capacity | 365litre |
| Max. boot capacity | 955litre |
| Body type | Targa |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 16.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.