This 3.4 AT (162 hp) engine was fitted in the 4 generation Cabriolet, which was produced by Pontiac from 1993 to 1997. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Cabriolet |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 4968mm |
| Width | 1893mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2566mm |
| Front track | 1542mm |
| Rear track | 1540mm |
| Ground clearance | 110mm |
| Max. boot capacity | 954litre |
| Min. boot capacity | 365litre |
| Kerb weight | 1470kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3352cm3 |
| Engine power | 162bhp |
| RPM at max power | from 4 600RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 92mm |
| Stroke | 84mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 271Nm |
| RPM at max torque | 3600RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Fuel tank capacity | 59litre |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 9.9m |
| Average | 12 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.