This 3.1 AT (162 hp) engine was fitted in the 6 generation SE sedan 4-doors, which was produced by Pontiac from 1997 to 2003. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 251Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 3135cm3 |
| Engine power | 162bhp |
| RPM at max power | from 5 200RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 5017mm |
| Width | 1847mm |
| Height | 1390mm |
| Wheelbase | 2807mm |
| Front track | 1567mm |
| Rear track | 1552mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1550kg |
| Min. boot capacity | 455litre |
| Max. boot capacity | 455litre |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 195km/h |
| City fuel consumption per 100 km | 11litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Fuel tank capacity | 68litre |
| Cruising range | from 620 to 850km |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| City | 13.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.