This 5.3 AT (307 hp) engine was fitted in the 7 generation GXP sedan 4-doors, which was produced by Pontiac from 2004 to 2008. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 12.5litre |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.5litre |
| Fuel tank capacity | 64litre |
| Cruising range | from 510km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 220km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.5second |
| Displacement | 5328cm3 |
|---|---|
| Engine power | 307bhp |
| RPM at max power | to 5 600RPM |
| Maximum torque | 438Nm |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 5040mm |
| Width | 1875mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2807mm |
| Front track | 1570mm |
| Rear track | 1575mm |
| Kerb weight | 1580kg |
| Min. boot capacity | 455litre |
| Max. boot capacity | 1615litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 15 litres / 100km |
|---|---|
| Average | 11.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.